Ázerbájdžánská komunita v Česku žádá tuzemská média o objektivitu ke KarabachuObrázek: ázerbájdžánský dělostřelec

Na úvod naší komunikace s českými médii chceme jasně popsat, čím konflikt o Náhorní Karabach není, i když to arménská strana světovým médiím tvrdí, a čím ve skutečnosti je:


Konflikt v Náhorním Karabachu:


· NENÍ válkou mezi křesťany a muslimy. Ázerbájdžán je sekulární stát, kde většina obyvatel sice jsou nominálně muslimy, ale jejich postoj k náboženství je srovnatelný se vztahem Čechů ke křesťanství. V Ázerbájdžánu stojí vedle sebe mešity i křesťanské chrámy, svoboda vyznání je zaručena a chráněna.


· NENÍ proxy válkou mezi Arménií a Tureckem. Turecko je zemí Ázerbájdžánu blízkou kulturně, obchodně i politicky. Je jedním z významných dodavatelů zbraní (vedle Ruska či Izraele) pro ázerbájdžánskou armádu. Ale břímě konfliktu o Náhorní Karabach nese plně ázerbájdžánská armáda, která je výborně vycvičenou i vybavenou silou budovanou s obrovským úsilím i náklady již od 90. let minulého století.


· NENÍ válkou mezi Armény a ´teroristy´. Součástí arménské propagandy je tvrzení, že na ázerbájdžánské straně bojují nejen turečtí vojáci, ale i islamisté ze Sýrie. Pro toto tvrzení se neobjevil jediný důkaz, pouze vymyšlené citace či videa a snímky údajných islámských bojovníků na sociálních sítích. Pomineme-li fakt, že syrský islamista by se těžko chlubil západním médiím, že je žoldákem v cizí válce, Ázerbájdžán má 150tisícovou armádu na vysoké úrovni výcviku a nemá potřebu, aby za něj bojovali jiní. Oproti tomu Arménie aktivně informuje, že do její armády přichází na pomoc příslušníci arménské diaspory z řady zemí, například z Francie. Tito zahraniční Arméni většinou porušují právo států, jichž jsou občany, protože každý civilizovaný stát službu v cizí armádě zákonem zakazuje.


KONFLIKT V NÁHORNÍM KARABACHU JE v této fázi konvenční válkou, kterou vede na jedné straně ázerbájdžánská armáda na svém vlastním, mezinárodně uznaném území, proti arménské armádě, která toto území okupuje. Ázerbájdžánu jde o obnovení územní celistvosti, Arménii jde o udržení nelegálního statu quo, který v Náhorním Karabachu panuje od 90. let minulého století.10 zobrazení

Přihlaste se k aktualizaci zpáv

  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram

© Azerbaijan Community in the Czech Republic, 2019.