Ázerbájdžánská komunita v ČR: Prohlášení u příležitosti mírové dohody mezi Ázerbájdžánem a Arménií


Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev a premiér Arménie Nikol Pašinyan uzavřeli 9. listopadu 2020 mírovou dohodu, kterou končí válka mezi Arménci a Ázerbájdžánci o Náhorní Karabach a okolní ázerbájdžánské okresy. Skončila tak ilegální okupace ázerbájdžánského území, k jehož vyklizení vyzývaly arménskou stranu čtyři rezoluce OSN.


Tato válka nezačala 27. září 2020, jak píšou média, ale již v 80. letech minulého století a nikdy neskončila. Vedla se nejen na Kavkaze, ale i v Evropě včetně České republiky, a po celém světě.


Vedla se nejen na bojišti, ale i v médiích, na sociálních sítích či na vysokých školách, kde se obě národnostní komunity snažily přesvědčit mezinárodní veřejnost, že na jejich straně je pravda.


Včera vedoucí představitelé Ázerbájdžánu a Arménie podepsali mírovou dohodu, která otvírá cestu k mírovému soužití obou národů v Náhorním Karabachu a obou států vedle sebe.


Její součástí není jen zastavení bojů, ale i dohoda o otevření hranic a výstavbě komunikací, které umožní Arméncům i Ázerbájdžáncům cestovat mezi oběma zeměmi za soukromými účely či obchodem.


Mír v Karabachu může přinést oběma státům mír a prosperitu, pokud dokáží znovu žít spolu a vedle sebe: chodit do stejných škol, být ve společných sportovních týmech či uzavírat smíšená manželství, jako to bylo ještě před 40 lety běžné.


Pokud to dokážeme, jako to dokázali evropské národy po 2. světové válce, potom válka opravdu skončí a obě strany budou vítězem.


My, Azerbájdžánci žijící v ČR, jsme připraveni komunikovat s arménskou komunitou v ČR a hovořit o tom, jaká je cesta ke smíření obou národů a jejich mírovému soužití.12 zobrazení

Přihlaste se k aktualizaci zpáv

  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram

© Azerbaijan Community in the Czech Republic, 2019.